We've had some stellar Jersey athletes representing the Garden State in Rio. So how have they done?

Eight medals will be coming home to Jersey: three golds, three silvers, and two bronze!

Laurie Hernandez – gymnastics – Old Bridge – Gold medalist, women’s team all-around; silver medalist, women’s beam
Jersey Olympians are making us proud in Rio! (Laurence Griffiths/Getty Images)
Connor Jaeger - 400-meter free, 1500-meter free - Fair Haven – Silver medalist, 1500m free
Getty Images
  • Kelsi Worrell - 100-meter fly, 4x100m relay – Westampton – Gold medalist, 4x100m relay
  • Nia Ali - Women’s 100-meter hurdles – Pleasantville – Silver medalist
    Getty Images
  • Lauren Schmetterling – women’s rowing – Moorestown – Gold medalist, women’s coxed eight
  • Ibtihaj Muhammad – fencing (saber) – Maplewood – Bronze medalist, women’s team sabre
    Getty Images
  • Dagmara Wozniak – fencing (saber) – Avenel - Bronze medalist, women’s team sabre
  • Sydney McLaughlin - Women’s 400-meter hurdles – Dunellen – Semifinalist
    Getty Images
  • Ajee Wilson - Women’s 800-meter – Neptune – Semifinalist
  • Robby Andrews - Men’s 1500-meter – Manalapan – Semifinalist
    Getty Images
  • English Gardner - Women’s 100-meter; 4x100m relay Voorhees – Finalist; relay re-do Fri 8/19 at 9:15p.
  • Jeff Porter - Men’s 110-meter hurdles – Franklin - Semifinalist
  • Ronnie Ash - Men’s 110-meter hurdles – Passaic – Finalist
  • Marielle Hall - Women’s 10,000-meter – Mt. Laurel – Finalist
  • Christina Epps - Women’s triple jump – Morristown – Qualifier
  • Keturah Orji - Women’s triple jump – Mt. Olive – Finalist
  • Carli Lloyd – women’s soccer – Delran – Semifinalist
    Getty Images
  • Tobin Heath – women’s soccer – Basking Ridge - Semifinalist
  • Jordan Burroughs – wrestling – Sicklerville – Quarterfinals Fri 8/19 at 3:08 p.m.
  • Frank Molinaro – wrestling – Barnegat – Qualifications Sun 8/21 7:30 a.m.
  • Shakur Stevenson – boxing – Newark – Finals Sat 8/20 1:15 p.m.
  • Colton Brown – judo – Piscataway – Qualifier
  • Kyrie Irving – basketball – West Orange – Semifinals Fri 8/19 2:30 p.m.
  • Joe Maloy – triathlon – Wildwood Crest – Finalist
    Getty Images
  • Rachel Dawson  - field hockey – Berlin - Quarterfinalist
  • Michelle Vittese - field hockey – Cherry Hill - Quarterfinalist
  • Sam Ojserkis – rowing (men’s eight) – Linwood – Finalist
  • Steve Kasprzyk - rowing (men’s eight) – Cinnaminson - Finalist
  • Tracy Eisser – women’s rowing – Fair Lawn – Finalist
  • Matt Emmons – (rifle) shooting – Browns Mills – Qualifier
  • Yue”Jennifer” Wu – table tennis – Fort Lee – Qualifier
  • Paralympics take place 9/7-9/18

    1. Raymond Martin – Paralympic wheelchair racer – Jersey City
    2. Brian Siemann – Paralympic track - Millstone
    3. Gianfranco Iannotta– Paralympic track - Garfield
    4. Robert Griswold, Paralympic swimming - Freehold

    Congrats to all of these amazing athletes for making it so far! We're so proud of you!

     

    More from Cat Country 107.3:

    Sign up for the Cat Country 107.3 Newsletter

    Get the best of Cat Country delivered to your inbox every week.